Bowlby twierdzi, że skłonność do tworzenia silnych emocjonalnie więzi międzyludzkich jest podstawowym elementem natury ludzkiej. Dziecko wyposażone jest bardzo dobrze do zmierzenia się z trudnym, adaptacyjnym okresem swojego życia:
Te wszystkie zachowania wyznaczają gotowość dziecka do kontaktu z drugim człowiekiem.
Kiedy jednak taka relacja może zaistnieć?
Tak jak w każdym rodzaju komunikacji relacja przywiązaniowa może zaistnieć tylko wtedy, gdy dorosły będzie wchodził w aktywny kontakt z dzieckiem:
Wszystkie te zachowania sprzyjają osiągnięciu przez dziecko zaufania do matki lub innej osoby, która sprawuje nad nim opiekę, co jest najważniejszym zadaniem w pierwszej erze rozwoju dziecka.
Badania wskazują, że miłość romantyczną można potraktować jako proces przywiązaniowy (Hazan,Shaver). Badacze zwracają uwagę na te same mechanizmy:
Badania pokazują̨, że bezpieczny styl przywiązania wiąże się̨ z określonymi, pozytywnymi zachowaniami w relacji partnerskiej: otwartością̨, wrażliwością̨, skłonnością̨ do kompromisu, odwzajemnianiem uczuć́, umiejętnością̨ konstruktywnego komunikowania się.
„Podstawą teorii stylów przywiązania jest następujące założenie: sposób w jaki nauczymy się przywiązywać do innych osób we wczesnym dzieciństwie, wyznacza nasz przyszły – jako dorosłych – sposób nawiązywania kontaktów”
(Aronson, Wilson, Akert)
Wpływ wczesnodziecięcych relacji jest także weryfikowany w badaniach neuropsychologicznych. Uważa się, że wewnętrzny wzorzec relacji, który determinuje funkcjonowanie emocjonalne, umiejscowiony jest w prawej półkuli – układzie odpowiedzialnym za regulację stanów motywacyjnych oraz w reagowaniu afektywnym.
Badania z zastosowaniem neuroobrazowania pokazują, że u niemowląt następuje aktywizacja obszarów prawej półkuli na widok kobiecej twarzy.
Różne zachowania dorosłych powodują różnice w emocjonalnym rozwoju ich potomstwa. Dzieci, które doświadczają bezpiecznego przywiązania potrafią swobodnie i bezpośrednio wyrażać swoje potrzeby; dzieci przejawiające w relacji z opiekunem unikający styl przywiązania, emocje i zachowania przywiązaniowe tłumią, a w ambiwalentnym są one wyolbrzymiane.
Czy styl przywiązania jest trwały?
Wytworzony styl przywiązania może ulec zmianom pod wpływem takich czynników jak: środowisko, relacja z partnerem i jego styl przywiązania. Jednak fundament dla tworzenia przyszłych relacji międzyludzkich stanowi pierwotny styl przywiązania.
Literatura:
Aronson E., Wilson T.D., Akert R.M., Psychologia społeczna. Serce i umysł. Poznań, 1997
Bowlby, J., Przywiązanie. Warszawa, 2007
Hazan C., Shaver P., Romantic love conceptualized as an attachment process. Journal of Personality and Social Psychology, 1987
Kozińska B., Typy przywiązania a zdrowie psychiczne. Psychoterapia, 2006, 3 (138), s. 10
Schore A., Zaburzenia regulacji prawej półkuli mózgowej: podstawowy mechanizm traumatycznego przywiązania i psychopatogenezy stresowego zaburzenia pourazowego. Warszawa: Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2009